Hej, Maturzysto, zdajesz w tym roku? Sprawdź TOPzadania, czyli 3 godziny rozwiązywania TOPOWYCH zadań maturalnych!

Zadanie 39. CKE Maj 2020 PR (formuła 2015-2022)

Kolejność występowania aminokwasów w peptydach zapisuje się za pomocą trzyliterowych kodów. Zapis ten zaczyna się od tak zwanego N‑końca, czyli od tego aminokwasu, którego grupa aminowa połączona z atomem węgla α nie jest zaangażowana w tworzenie wiązań peptydowych.

W wyniku częściowej hydrolizy pewnego pentapeptydu, oprócz aminokwasów, otrzymano cztery dipeptydy o następujących sekwencjach: Gly‑Tyr, Leu‑Ser, Leu‑Leu oraz Tyr‑Leu. Ustalono ponadto, że w badanym pentapeptydzie aminokwasem stanowiącym N‑koniec była glicyna.

Ustal sekwencję aminokwasów w analizowanym pentapeptydzie i napisz jego wzór. Zastosuj trzyliterowe kody aminokwasów.

……………………………………………………………………………………………………..

Zasady oceniania
1 pkt – poprawne ustalenie sekwencji i napisanie wzoru pentapeptydu z zastosowaniem trzyliterowych kodów aminokwasów.
0 pkt – odpowiedź niepoprawna albo brak odpowiedzi.

Poprawna odpowiedź
Gly-Tyr-Leu-Leu-Ser

Masz pytanie? Zostaw je poniżej

Odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Cześć! 🙂
    Jeśli zaczynamy od glicyny to kolejnym aminokwasem będzie tyrozyna, bo jest z nią połączona (do tego momentu wiem co się dzieje). Tyrozyna ma wolny C-koniec , więc teraz szukamy aminokwasu z wolnym N-końcem, aby utworzyć wiązanie peptydowe i tu moje pytanie: dlaczego to musi być leucyna a nie np. kolejna tyrozyna, która też ma wolny koniec N? I dlaczego po tej leucynie jest kolejna leucyna? Skąd wiemy, że akurat teraz bierzemy dipeptyd Leu-Leu a nie np. Tyr-Leu lub Leu-Ser ?

    1. Dlatego, że masz tu 8 aminokwasów (4*2, ale niektóre się oczywiście powtarzają), a związek, którego szukamy to pentapeptyd. Czyli to już sugeruje, że one się w jakiś sposób “nakładają”. I dokładnie o to chodzi – drugi aminokwas w dipeptydzie jest jednocześnie pierwszym w kolejnym. Dlatego tyrozynę możesz wykorzystać tylko 1 raz 🙂